PRZETWORY



KISZONE BURAKI

Składniki:
4-5 buraków z ekologicznej uprawy,
dwa ząbki czosnku razem z łupinami,
łyżka soli,
dobrej jakości woda mineralna lub źródlana.
Można dodać 2 listki laurowe, 2 ziarenka ziela angielskiego, 2-3 ziarenka pieprzu, 2-3 owoce jałowca.

Sposób przyrządzania:
Buraki dokładnie płuczemy, odcinamy końcówki i kroimy na ósemki (najlepiej wykonywać tę czynność w gumowych rękawiczkach). Następnie wkładamy je do dużego słoika, dodajemy czosnek i przyprawy. Dociskamy i zalewamy
posoloną wodą, tak aby ciecz przykryła składniki. Nie napełniajmy słoja po brzegi, ponieważ podczas kiszenia warzywa zwiększą nieco swoją objętość. Zamknięty słoik pozostawiamy przez kilka dni w chłodnym miejscu - optymalna temperatura kiszenia to około 10 stopni Celsjusza. Gdy na wierzchu pojawi się piana, oznacza to, że rozpoczęła się fermentacja.
Pianę tę trzeba zebrać za pomocą drewnianej łyżki. Po kilku dniach otwieramy słój, zbieramy resztę piany, produkt jest gotowy do spożycia. Buraki wraz z sokiem zużywamy do gotowania czerwonego barszczu, sałatek lub innych dań. Sok z kiszonych buraków można spożywać na surowo jako napój leczniczy - ma silne właściwości alkalizujące, antybakteryjne,
antyrakowe i krwiotwórcze. Uwaga: diabetycy nie powinni spożywać dużych ilości buraków, ponieważ są one bogate w cukier.




KONFITURY Z JABŁEK
Sposób przyrządzania:

Jabłka umyj, obierz, podziel na cząstki i wydrąż gniazda nasienne. Następnie przełóż do miski i skrop cytryną. Owoce wrzuć na patelnię, dodaj cukier, zalej wodą i duś na wolnym ogniu ok. 30 min co jakiś czas mieszając.
Przełóż do wyparzonych słoików gorące jabłka do 2 cm od brzegu słoika. Pokrywki obgotuj kilka sekund w wodzie, wyjmij na ściereczkę i osusz, woda sama powinna wyparować. Słoiczki lekko zakręć. Dno dużego garnka wyłóż ściereczką, postaw na niej słoiki i zalej wodą do 2/3 ich wysokości. Gotuj pod przykryciem na wolnym ogniu przez ok. 10-15 min. Po pasteryzacji nakrętki mocno dokręć. Słoiczki wyjmij i postaw do góry dnem do czasu ostudzenia. Przechowuj słoiki w chłodnym, zaciemnionym miejscu.



DŻEM Z WINOGRON
Składniki:

1 kg winogron
1/2 kg cukru (lub 1 kg jesli nie używamy żelfixu)
1 żelfix Dr Oetkera (najlepszy)
2-3 jabłka lub gruszki
1 litr wody
Sposób przyrządzania:
Winogrona gotujemy i przecieramy przez sito - pozbywamy się skórek i pestek.
Dodajemy cukier i gotujemy do jego rozpuszczenia. Dodajemy żelfix i ponownie gotujemy 3-5 min. Przelewamy do słoiczków. Pychota - smacznego. 



SOKI  OWOCOWE
Latem i jesienią możemy czerpać witaminy ze świeżych owoców i warzyw. W pozostałej części roku, w dużym stopniu mogą je zastąpić eko soki owocowe. Przy tym ważna jest jakość surowców i sposób wytwarzania - aby nie zawierały cukru i sztucznych dodatków (barwników, aromatów, konserwantów). Korzystne dla zdrowia jest jak najczęstsze picie soków. W niektórych schorzeniach mogą być wartościowymi dodatkami do leków. Zawierają witaminy, minerały oraz wodę organiczną, wnikającą
bezpośrednio do komórek i tkanek. Oto przykłady walorów soków ekologicznych podanych przez portal biokurier.pl:
Jabłkowy
dzięki zawartości witamin i polifenoli (przeciwutleniaczy) neutralizuje wolne rodniki, zapobiega nowotworom i starzeniu się skóry.
Marchwiowo-jabłkowy
reguluje trawienie, wzmacnia włosy, zęby, paznokcie, skórę. Pomaga przy nadczynności tarczycy, zapobiega nowotworom, korzystnie wpływa na oczy, serce i wątrobę, obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu.
Sok z buraków i jabłek
usprawnia krążenie, udrażnia żyły, zapobiega zakrzepom. Dostarcza żelazo, obniża ciśnienie tętnicze, działa alkalizująco i antynowotworowo. Zawarty w  nim błonnik reguluje przemianę materii.
Sok aroniowy
zawiera bioflawonoidy i rutynę wzmacniające naczynia krwionośne. Aronia reguluje ciśnienie tętnicze, usuwa cholesterol z tętnic.
Sok malinowy
wspomaga leczenie chorób - łagodzi ból gardła, obniża gorączkę, wzmacnia przy przeziębieniach. Jest źródłem witamin C, z grupy B, także potasu, wapnia, magnezu, żelaza i błonnika.
Sok z czarnej porzeczki
ma dużo witaminy C, ponadto z grupy B, biotynę, kwas foliowy, biopierwiastki. Wskazany jest przy infekcjach wirusowych i zapobiegawczo w okresie grypowym.